Переоформлення квартири це процес зміни офіційного власника житлової нерухомості. Переоформлення складається з передачі права власності на квартиру і державну реєстрацію нового власника у відповідних державних реєстрах.

Процедурою переоформлення квартири займається тільки нотаріус, іншого варіанта змінити власника нерухомості не існує. Тобто, не можна переписати квартиру на дитину, дружину, батьків, сина, онуків, іншу людину не звернувшись до нотаріуса і не оформивши відповідного правочину.

Найчастіше до нотаріуса звертаються коли переоформлення квартири відбувається шляхом оформлення дарчої на квартиру між родичами або коли необхідно переписати квартиру після смерті власника нерухомості.

Дарча на квартиру. Договір дарування.

Дарча на квартиру – це вживаний термін для юридичної процедури яка має назву договір дарування нерухомості.

Дарча на квартиру найбільш вживаний засіб передати нерухомість від однієї особи до іншої у межах сім’ї, тому що ця процедура має найнижчу вартість оформлення і проходить за нульовою ставкою оподаткування.

Треба зазначити що нульова ставка оподаткування відноситься для осіб першого та другого рівня спорідненості – діти, батьки, чоловік, дружина, брати, сестри, бабуся, дідусь, онуки. Для усіх інших рівнів спорідненості дарування квартири обкладається податком.

До інших особливостей оформлення договору дарування нерухомості відносяться:

Договір дарування квартири це двостороння угода, тобто, підпис під такою угодою повинні поставити обидві сторони – дарувальник та обдаровуваний. Іншими словами, не можна подарувати квартиру людині так, щоб вона про це не знала. Якщо дарувальник хоче зробити «сюрприз» обдаровуваному, тоді треба складати заповіт на квартиру.

Дарувальник може анулювати договір дарування квартири якщо обдаровуваний вчиняє дії, що завдають шкоди дарувальнику чи його сім’ї, якщо буде доведено що дарування відбулось під тиском чи примусом, через інші причини, передбачені законодавством.

Можливо подарувати частину квартири. Це може бути частка, якою дарувальник володіє на праві власності. У договорі дарування треба вказати розмір частки, що передається в дар.

Дарування квартири дітям є можливим. Дарування може бути здійснено як на користь малолітніх або неповнолітніх дітей, так і на користь повнолітніх. У випадку дарування майна неповнолітнім, потрібна згода органів опіки та піклування.

Документи

Для нотаріального оформлення договору дарування необхідні такі документи:

Базові документи:

  • Паспорт та ІПН дарувальника
  • Паспорт та ІПН обдаровуваного
  • Правовстановлюючі документи на нерухомість що дарується

В залежності від обставин дарування (місцезнаходження квартири, дарувальника, обдаровуваного, наявність даних про квартиру у реєстрі речових прав, стан правовстановлюючого документу, ступінь спорідненості дарувальника та обдаровуваного, якщо квартира купувалась у шлюбі, якщо квартира дарується неповнолітній дитині тощо) можуть знадобитися додаткові документи, як от наприклад, техпаспорт, довідка з БТІ, оцінка майна, документи що підтверджують родинні відносини, довідка про зареєстрованих осіб, згода подружжя, довідка органів опіки і піклування тощо.

Для того щоб отримати список документів які знадобляться у вашому випадку або дізнатися вартість переоформлення квартири, відправте запит до нотаріуса.

Переоформлення квартири після смерті власника

Переоформлення квартири після смерті власника відбувається за процедурою вступу у спадщину.

Якщо померлий за життя склав заповіт на квартиру, треба подати нотаріусу заяву про вступ у спадщину за заповітом.

Якщо померлий за життя не склав заповіт на квартиру, треба подати нотаріусу заяву про вступ у спадщину за законом.

Незалежно від того яким чином буде оформлюватися спадщина (за законом чи за заповітом), через шість місяців після смерті померлої людини, нотаріус має право видати свідоцтво про право на спадщину на квартиру за яким спадкоємець стає новим власнком квартири.

Витрати та вартість переоформлення квартири

Витрати при переоформленні квартири складаються х державних платежів, податків та вартості послуг нотаріуса, які в свою чергу залежать від способу переоформлення квартири, ступеню спорідненості сторін, складу нерухомості, сторін угоди тощо.

Відправте запит нотаріусу та отримайте вичерпну відповідь на всі ваші питання.

Запит до нотаріуса

Нотаріус Незнайко Є.В.

Copyright © Нотаріус Незнайко Євген Вікторович
Нотаріус Незнайко Є.В.
UK